Avrupa Ligi’nde son hafta maçları öncesinde olağan dönemi birinci 3’te bitirmeyi garantileyen Anadolu Efes Basketbol Grubu Başantrenörü Ergin Ataman, AA muhabirlerinin sorularını yanıtladı. Ataman, Avrupa Ligi’nde son üç dönemde âlâ bir performans ortaya koyduklarını lisana getirerek, “Son üç döneme baktığınız vakit Anadolu Efes, Avrupa Ligi’nin en fazla maç kazanan grubu durumunda. Avrupa basketbolunun en büyük kulüplerinin olduğu bir tertipte böylesine değerli bir istikrarı yakalamış olmak çok değerli. 2019 yılında final oynadık. Geçen yıl da dayanılmaz bir dönem geçiriyorken, bitime 6 hafta kala 24 galibiyet ve 4 yenilgiyle önemli bir avantaj yakalamışken, döneme orta verildi. Sonra da dönemi iptal ettiler. Şu bir gerçek ki kupa gelmemiş olsa da geçen dönemin en başarılı grubu Anadolu Efes oldu.” diye konuştu.

Avrupa Ligi’ne bu dönem birtakım ıstıraplarla başladıklarını hatırlatan Ataman, şunları kaydetti:

“Takımın en kıymetli silahı Shane Larkin’in döneme 1,5 aylık bir gecikmeyle başlamış olması, dönem başında birçok oyuncumuzun koronavirüse yakalanması bizim bir türlü geçen yılki istikrarımızı yakalamamıza müsaade vermedi. Âlâ başlayamadık, üst üste yenilgiler aldık. Sıralamada 13-14’üncülüğe kadar düştük. Ondan sonra Larkin’in sakatlıktan dönmesi, koronavirüse yakalanan oyuncularımızın uygunlaşması, kadronun tekrar tam takım olarak bir ortaya gelmesiyle eski günlerde olduğu üzere kendi basketbolumuzu oynamaya başladık. Yavaş yavaş galibiyetler gelmeye başlayınca da öz inancımızı bulduk.”

Deneyimli başantrenör, sporda hiçbir vakit geçmiş başarılarla sonuca gidilemeyeceğini vurgulayarak, “O anda grubunuzun performansı, form durumu, motivasyonu kıymetlidir. Dönem başında bir sarsıntı geçirdik hepimiz. Bu kadar yaklaşmışken elimizde olmayan sebeplerle geçen dönemin sonlandırılmaması hepimizde ister istemez duygusal olarak kırgınlık, bıkkınlık, hayal kırıklığı yaşattı. Döneme bu türlü başladık lakin tansiyonun artmasıyla makine yine ısındı. Hepimiz tekrar motive olduk ve yarım bıraktığımız kıssayı bu dönem devam ettirebileceğimizi gördük. Buna inandık. Bu yolun sonu nereye gelecek, bunu da önümüzdeki 1-1,5 ay içinde göreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“En büyük hayalim yine o finale çıkıp bu sefer kupayı kazanmak”

Ergin Ataman, mesleğinde THY Avrupa Ligi hariç Avrupa arenasındaki bütün kupaları kazandığını hatırlatarak, “Avrupa’da bütün kupalardan benim koleksiyonumda var. Bunların hiçbirisini de favori bir kadronun antrenörü olarak kazanmadım. THY Avrupa Ligi’nde de 2019’da sürpriz bir halde finale kadar geldik lakin finalde o anki tecrübesizliğimiz, o maçtaki performansımızın kâfi olmaması nedeniyle CSKA Moskova’ya yenildik. Anadolu Efes son üç dönemde Avrupa’nın en başarılı grubu. Bu kadronun hocası olarak en büyük hayalim, yine finale çıkıp bu kere kupayı kazanmak. Avrupa’da oynanan bütün kupaları kazanan bir antrenör benim bildiğim yok.” sözlerini kullandı.

Şampiyonluk maksatlarının üzerlerinde bir baskı oluşturduğunu aktaran Ataman, “Sezonun kalan kısmına, 2021 yılı başından bu yana yakaladığımız performansı yansıtabilirsek bu kupaya da ulaşmamamız için bir sebep yok. Çok güçlü rakipler var ancak hiçbirinden çekinmiyoruz.” formunda görüş belirtti.

“Fenerbahçe Beko’nun çıkmasını istemem”

Ergin Ataman, Avrupa Ligi’nde bilhassa son üç ayda çok düzgün basketbol oynadıklarını lisana getirerek, “Normal dönemde Anadolu Efes ligin en fazla sayı atan grubu ve en az sayı yiyen ikinci grubu. Biz artık üçüncülüğü garantilemiş durumdayız ve play-off’taki rakibimizi bekliyoruz. Rakibi küçümsemeden kim olursa olsun oraya konsantre olacağız. Şimdiden final maçını düşünmemeliyiz. Bu dönem gösterdi ki birçok grup sürpriz sonuçlar alabiliyor. Örneğin biz Bayern Münih ve Zenit’i yenemedik, bu iki ekip da play-off’a kalacak ve bizim rakibimiz olma ihtimalleri yüksek. Başka bir ihtimal Fenerbahçe ile karşılaşabiliriz. Onlar da fevkalade bir dönem sonu geçirdiler.” diye konuştu.

Fenerbahçe Beko’nun bilhassa dönemin ikinci yarısında çok güzel çıkış yakaladığını belirten Ataman, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Çok açık söyleyeyim Fenerbahçe Beko dışında hiçbir grupla oynamaktan çekinmeyiz. Yalnızca Türk grubu olduğu için değil, baktığınız vakit Fenerbahçe Beko dönemin ikinci yarısında bizden sonra en başarılı kadro. Çok kaliteli bir takımları var, yeterli basketbol oynuyorlar. Tek meşakkatleri Jan Vesely’nin sakatlığı, play-off’larda forma giyip giymeyeceği. İkincisi de Fenerbahçe Beko bir Türk grubu, gönül ister ki başka kulvardan iki grup da Dörtlü Final gayreti versin. Orada finalde karşılaşsın. Evvelki yıl yarı finalde karşılaştı, bu yıl yarı finalde müsabaka talihi daha az görünüyor. Fenerbahçe Beko, Real Madrid maçını kaybederse yüzde 99 Anadolu Efes eşleşmesi görünüyor. O vakit biz olağan ki tipi geçmek için tüm gücümüzle çaba edeceğiz. Samimi olarak söylüyorum Fenerbahçe Beko’nun çıkmasını istemem.”

Ergin Ataman: Anadolu Efes son üç dönemde Avrupa’nın en başarılı takımı!

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın