Espor dünyasının en kıymetli geliştiricilerinden biri olan ve ülkemizde League of Legends ligi ile milyonları ekranlara kilitleyen Riot Games FANATİK’in konuğu oldu. 17 Nisan’da gerçekleşecek Vodafone Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi Finalleri öncesi değerli açıklamalarda bulunan Riot Games Türkiye & Ortadoğu Operasyon ve Yapımdan Sorumlu Espor Müdürü Burcu Hoş, sorularımızı en içten halde yanıtladı.

İşte o çok özel röportaj:

‘Esporun büyüsünü daha evvel hiç olmadığı kadar çok hissettim’

Öncelikle sizleri yakından tanımak isteriz. Burcu Hoş kimdir ve espor dünyası ile tanışma öykünüz nasıl gelişti?

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği kısmından mezun oldum. 17 sene boyunca bilişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren çeşitli şirketlerde yazılım ve proje idaresi alanlarında misyon aldım. Riot Games’e 2016 yılında Development Manager konumu ile başladım. 2018 Ülker Arena’da gerçekleşen TBF’nin proje sahibi olarak tüm uyumunu üstlendim. Hem planlama hem de uygulama basamağında esporun büyüsünü daha evvel hiç olmadığı kadar çok hissettim. Bilhassa aktiflik günü Ülker Arena’yı dolduran binlerce oyuncunun ortaya çıkardığımız işe verdikleri reaksiyon ve heyecan karşısında ‘’Bu dünyayı daha da heyecan verici, kusursuz yapabilmek ve izleyiciye unutamayacakları anlat yaşatmak için espora daha fazla hizmet etmeliyim’’ diye düşünmeye başladım. 2020 Mart ayından beri de ‘’Espor Müdürü – Operasyon ve Yapım TR&ME’’ durumunda, TCL / AL için lig, yayın, sahne, yapım idaresi alanlarında vazife yapıyorum.

‘Dijital oyunlara ve espora olan ilgi de arttı’

Espor dünyasına ailelerin bakış açısı sizce nasıl? Ailelerin takviyesi ile espor dünyasında yerini alan yetenekli esporcular sizce nasıl gelişim gösteriyorlar?

Pandemi sürecinde tüm dünyada beşerler meskende çok daha fazla vakit geçirdiği için dijital oyunlara ve espora olan ilgi de arttı. Atletler kendilerini geliştirme noktasında ağır idman takvimleri ile önemli emek sarf ediyor. Dalın gelişmesi, espordaki meslek fırsatlarının ön plana çıkmasını sağlıyor. Ailelerin bakış açısı ve takviyeleriyle birlikte de her geçen gün olumlu istikamette ilerliyor. Türkiye’de sahiden çok fazla yetenekli oyuncu var. Bunların bir kısmını gruplarda yer aldıkları için tanıyor, izliyor ve destekliyoruz. Tanıma fırsatı bulamadığımız bir kısım oyuncu da çeşitli sebeplerden dolayı yeteneklerini lig evresine taşıyamıyor. Bu noktada Riot Games olarak yıllardır espordaki meslek fırsatlarını öne çıkaracak ve geliştirecek yenilikler sunmaya çalışıyoruz. Yeni oyunlarımızla ve partnerlerimizle birlikte de espora ve oyunculara katkıda bulunmaya devam edeceğiz.

‘Her seferinde daha düzgün bir izleme tecrübesi yaratabilmek için çalışıyoruz’

Espordaki profesyonel lig sisteminde atletlerin güçlü hazırlık süreçleri hakıkında bizi biraz bilgilendirir misiniz? Atletlerin gözünden bir gününü bizimle paylaşabilir misiniz?

Riot Games olarak, tüm bir yıl boyunca süren Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi’nde oyuncularımıza adil bir lig, espor tutkunu izleyicilerimize ise her seferinde daha uygun bir izleme tecrübesi yaratabilmek için çalışıyoruz.

Bu noktada espor grupları da harika uğraşlar ve hazırlık süreçleri ile taraftarlarının izlenme tecrübesini eşsiz bir hale getirmek için inanılmaz bir uğraş sarf ediyor.

Esporcuların profesyonel hayatlarında mental olarak çok daha şuurlu, denetimli ve sağlam olmaları gerektiği bir gerçek. Profesyonel espor ekiplerinin epeyce ağır idman takvimleri oluyor. 24 saatlik vakit dilimi içerisinde bir sportmen ortalama 8–9 saat idman yapıyor. Bilhassa büyük final süreçlerinde gruplar, idman müddetlerini verimli kullanabilmek için oyuncuların sıhhat durumlarını büyük bir titizlikle inceleyip, hayat biçimlerini ağır takvimlerine nazaran düzenliyorlar.

Espor aslında gelişmekte olan bir alandı ve pandemi bu süreci daha da hızlandırdı. Siz bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Riot Games olarak değişimlere süratle adapte olabilen ve yeniliklere imza atabilen bir yapıya sahibiz. Bu kapsamda yılın en büyük espor aktifliği olan Türkiye Büyük Finali’ni(TBF) geçtiğimiz sene, aktifliğe özel olarak tasarlanan dijital bir kozmosta, Demacia Arena’da gerçekleştirerek bir unsur daha imza atmıştık. Bu yıl da Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi Finali’ni tekrar seyircisiz fakat oyuncularımızı sahneye taşıyarak gerçekleştireceğiz.

Espor coşkusunu binlerce oyuncumuzla birlikte arenalarda yaşamayı biz de çok özledik. Lakin milyonlarca oyuncunun ekran başında bir ortaya gelebilme ve chat’te tıpkı coşkuyu paylaşabilme imkanı var. Espor yayınlarındaki en büyük bahtımız izleyicilerimizle olan bağlantımız ve bunun değerli kesimlerinden biri de chat. Bu sahiden hiç bir spor kısmında olmayan eşsiz bir tecrübe.

Bilhassa bu süreçte daha evvelden esporun sıkı takipçisi olmayan gençlerin de ekran başında bu tecrübesi yaşadığını gördük.

‘Türkiye genç nüfusu ile birlikte çok önemli bir sportmen potansiyeline sahip’

Espor alanında epey başarılı atletlerimiz var. Ülkemizi milletlerarası arenalarda temsil eden başarılı esporcular hakkında okurlarımızı biraz bilgilendirebilir misiniz?

Türkiye genç nüfusu ile birlikte çok önemli bir atlet potansiyeline sahip. Yıllar içerisinde bir çok oyuncumuzun yurtdışına transferi gerçekleşti. İrfan “Armut” Tükek, Can ‘’Closer’’ Çelik, Sergen ‘’Broken Blade’’ Çelik, Fatih “Luger” İnanç, Ersin ‘’Blue’’ Gören üzere başarılı Türk esporcular Mad Lions, 100 Thieves, Schalke, SK üzere dünyaca ünlü kadrolara transfer oldu. Sadece oyuncularımızın muvaffakiyetleri değil Türk koçları da artık yurtdışındaki ekiplere transfer olmaya başladı. Türk koç Serdar “Pades” Padeş Brezilya Ligi’nde Flamengo Esports’ta, Ahmet ‘’Nova’’ Yılmaz da paiN Gaming’de ülkemizi temsil ediyor. Velhasıl Türkiye olarak potansiyelimiz yüksek bizler de Riot Games olarak bu potansiyel muvaffakiyetlerin ortaya çıkabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz.

‘Riot Games Türkiye’ye birinci geldiği periyotta espor amatör düzeydeydi’

League Of Legends ile başlayan espor macerası nasıl başladı ve sizce nereye yanlışsız gidiyor. Bu işin geleceğini bize anlatır mısınız?

Riot Games Türkiye’ye birinci geldiği devirde espor amatör seviyedeydi. 2015 yılı itibariyle kurulan profesyonel lig yani Şampiyonluk Ligi ile birlikte espor ekosistemine büyük markalar ve kulüpler de dahil oldu. Yıllardır süregelen geliştirmelerle birlikte de bugün geldiğimiz noktada Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi ardında kocaman bir takım ve milyonlarca izleyiciyi bulunduran profesyonel bir yapı haline geldi. League Of Legends esporunda yakaladığımız başarıyı Türkiye’deki espor ve oyun tutkunu gençlerin takviyesi ile birlikte VALORANT’a da taşımayı başardık. VALORANT’ın birinci espor aktifliği First Strike ile başlayan bu muvaffakiyet bugün VALORANT Champions Tour ile devam ediyor. VALORANT’ın ülkemizdeki potansiyeli hakikaten çok yüksek. VALORANT esporundaki izlenme sayıları bu kadar yeni bir oyun için inanılmaz heyecan verici seviyede ilerliyor ve açıkçası hala tam ve gerçek potansiyeline ulaşmadığını düşünüyorum. Bu yüzden önümüzde bu potansiyeli ortaya çıkarabileceğimiz çok uzun bir vakit olduğuna ve VALORANT ile de bu tecrübenin apayrı bir boyuta ulaşacağına inanıyorum.

Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi’nde ise bu dönem da tekrar unutulmayacak maçlar izleyeceğimiz bir Kış Mevsimi Finali bizleri bekliyor. Kış Mevsimi mühletince epeyce bedelli ve başarılı oyuncuları izledik ve destekledik. Artık ise finale ismini yazdırmayı başarmış kadroların sahnedeki inanılmaz uğraşına şahit olacağız.

Espor aslında görünen isimlerin yanı sıra bu tertibi izleyicilerle buluşturan dev bir grup sayesinde meydana geliyor. Bu bahisle ilgili yazılımından tutun, yayıncılarına, atletlere, teknik takviye takımına kadar birçok koldan bahsedebiliriz. Bu süreçten bize bahseder misiniz biraz?

Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi her mevsimi yalnızca lig basamağı 9 haftadan uzun süren ve yıl boyunca devam eden uzun bir serüven. Gerisinde kocaman bir grup olan bu serüvende oyuncularımıza en güzel tecrübesi yaşatabilmek için daima içerikler, ekipler için en adil oyun ve daha uygun bir izlenme tecrübesi için önemli emek sarfediyoruz. Öncelikle bu takımın bir modülü olduğum için nitekim keyifli olduğumu söylemek isterim. VFŞLde art plandaki hakemlerimiz, stüdyoda reji, ışık, sesten sorumlu arkadaşlarımız, tasarımcılarımız inanılmaz bir tempoda çalışıyor. Tüm bu takımın gösterdiği uğraş izleyicilerimizle ortak bir noktada buluşuyor. Hepimiz espora olan tutkumuzu ortaya koyuyoruz. Bizler işin art planında çalışırken oyuncularımız ve izleyicilerimiz de yayınlarımıza ve içeriklerimize gösterdikleri ilgi ve izlenme ile esporu her gün bir adım daha ileri taşıyorlar. Bu kadar büyük ve geniş çaplı bir tertipte en düzgünü için çabalarken elimizde olmayan sebeplerden dolayı yanlışlarımız ve iyileştiremediğimiz şeyler de oluyor tabi ki. Ancak bunu mümkün olduğunca hafif atlatmak, izleyicilerimize ve oyuncularımıza yansımasını minimumda tutmak için çaba ediyoruz.

‘Espor yeni bir zamanın başlangıcını temsil ediyor’

Son olarak espor dünyasına ait olarak bizim vasıtamızla ne bildiri vermek istersiniz?

Espor ekosisteminin potansiyeli bütün dünya tarafından kabul edilmiş durumda. Rekabetin, heyecanın, birincilerin devamı, tum ekosistem icin, oyuncular ve profesyoneller icin gelecegi cok parlak. Biz de rekabeti ve yaşanacak anları güzellestirmek icin elimizden geleni yapmaya devam edecegiz…Ancak mevzu yalnız bununla sonlu değil. Espor bence yeni bir bölümün başlangıcını temsil ediyor, toplumsal medyanın da hayatımızda bu kadar büyük yer alması sporu ve spor idarelerini de daha keskin bir şeffaflığa itiyor. Karşımızda sınırsız potansiyel ve yesyeni, daha güçlü bedellerle gelen bir kuşak var ve biz esporu bu nesille birlikte, onların bedelleriyle büyütüyoruz. İlerleyen yıllarda esporun sadece kendi etrafını değil, bütün spor kültürünü olumlu tarafta etkileyeceğine inanıyorum.

Mehmet Caner Kolağasıgil / fanatik.com.tr ÖZEL

Burcu Hoş: Espor yayınlarındaki en büyük talihimiz izleyicilerimizle olan irtibatımız

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın