League of Legends dünyasında, mid oyuncularının vazgeçilmez şampiyonu Vel’Koz, genel olarak dayanak şampiyonu rolünde görülmektedir. Vel’Koz şampiyonun S11 yeni dönemde yapılan değişikliklerini, rün ve yetenek dizilimlerini hazırladık.

Hiçlik’in Gözü Vel’Koz

Runeterra’da ortaya çıkan birinci Hiçlik yaratığı olduğu düşünülen Vel’Koz, hayli acımasız ve kurnaz bir zekanın yapıtıdır. Benzerleri her şeyi katletmek ya da yutmak istese de Vel’Koz, lakin Hiçlik’e hizmet ediyor. Fizikî alemi ve bu alem içerisindeki gariplikleri gözetlerken, tıpkı vakitte Hiçlik’in faydalanabileceği yaratıkları araştırıyor.

Vel’Koz, yalnızca pasif bir gözlemci değil. Ayrıyeten ölümcül plazmasını kullanarak karşısına çıkacak her türlü tehdidi tek seferde yok edebilecek kadar da güçlü bir varlık. Hatta bu güç gerekirse dünyayı yerle bir edecek kadar kuvvetli bir güç…

Hiçlik’in Gözü Vel’Koz Oynanış Biçimi

Vel’Koz büsbütün bir büyücü, lakin oyunda pek çok farklı alanda kullanılabilen bir şampiyon olduğu da bir gerçek. Şampiyonun pasif skili olan Organik Yapıbozum, isabet ettiği rakiplere 7 saniyeliğine skill yükü biriktirir. Şampiyonun olağan akınları bu skili devamlı olarak yeniler. Ancak yeni yük bırakmaz. Rakibin aldığı 3.isabet yapı bozulmasına uğrayarak gerçek hasar alır.

Klavyeden Q ile etkin hale gelen yetenek Plazma Ayrışması, şampiyon yolladığı plazma ışını ile büyü hasarı verir. Birkaç saniye içinde azalarak kaybolan yavaşlatma tesiri yaratır. Skill tekrar faal hale geldiğinde ise rakibe isabet ettiğinde, ışın 90 derecelik açıyla bölünür. Bu skill ile bir gaye yok edildiğinde mana bedelinin %50’si geri verilir.

Klavyeden W ile etkin hale gelen yetenek Hiçlik’e Açılan Yarık, şampiyon bu skill ile ünitelere ve rakiplere büyü hasarı verir. Bir müddet sonra, yarık ek olarak %25 kadar daha büyü hasarı verir. Her iki skill de birer Organik Yapıbozum yükü ekler. Kullanımları ortasında 2 saniye kadar bir bekleme mühleti bulunur.

Klavyeden E ile faal hale gelen yetenek Tektonik Bozucu, şampiyon yakındaki bir bölgede bozulmaya yol açar. Daha sonra büyü hasarı verir. İsabet alan rakipleri 0.75 saniyeliğine havaya savurur. Rakipler isabet aldığında, yeteneğin gerçekleştirildiği istikamete hakikat geri itilir.

Son olarak klavyeden R ile etkin hale gelen yetenek Ömür Formu Parçalama Şuası, skill pasif halde iken rakip şampiyonlar yapıbozuma uğradıklarında 7 saniyeliğine araştırılır. Etkin halde ise, şampiyonun yönlendirdiği güç ışını 2,5 saniye boyunca imleci takip eder ve daha sonra rakibe ölçüye kadar büyü hasarı verir. İsabet alan rakip %20 yavaşlar. Araştırma yaptığı ünitelere gerçek hasar verir.

Hiçlik’in Gözü Vel’Koz S11 Rün Dizilimi

Matrix sinemasından fırlamış üzere görünen bu şampiyonun S11 yeni dönemdeki rün dizilimi rehberi;

Büyücülük

Sihirli Yıldız

Mana Akışı Yüzüğü

Büyüklük

Kızart

İlham

Sihirli Pabuçlar

Kozmik Sezgi ve ayrıyeten;

+ 10 Değişken Kuvvet

+ 10 Değişken Kuvvet

+ 6 Büyü Direnci

Hiçlik’in Gözü Vel’Koz S11 Yetenek Skilleri

Epey güzel bir dayanak şampiyonu olan Vel’koz’un yetenek skilleri dağılımı ise;

Plazma Ayrışması: 1- 4- 5- 7- 9

Hiçlik’e Açılan Yarık: 2- 8- 10- 12- 13

Tektonik Bozucu: 3- 14- 15- 17- 18

Ömür Formu Parçalama Şuası: 6- 11- 16

Hiçlik’in Gözü Vel’Koz S11 Counter Pickler

Vel’koz şampiyonunun zayıf olduğu şampiyonlar;

Zed

Fizz

Yasuo

Katarina

LeBlanc

Hiçlik’in Gözü Vel’Koz Full Build S11 Eşya Dizilimi

Luden’in Çığlığı

Sihirbaz Pabuçları

Zhonya’nın Kumsaati

Morellonomikon

Rabadon’un Şapkası

Hiçlik Değneği

Hiçlik’in Gözü Vel’Koz Kostümleri

Vel’koz şampiyonunun tüm kostümleri;

Klasik Kostüm

Savaş Makinesi Kostümü

Işık Dalgası Kostümü

Ben de Beşerim Kostümü

Vel’koz Rün Rehberi Ve S11 Yeni Rünler: Pro Mid Vel’koz İtemları (Build) Ve Counter Şampiyonlar (Pickler)

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın