Birçok ülkede bilhassa gençlerin ilgi odağı haline gelen, 10 yaş üstü çabucak herkesin oynayabileceği dijital çağın yeni akımı olan HADO E-Spor’u Türkiye’de de süratle yaygınlaştığı üzere Sakarya’da da büyük yankı uyandırdı.

HADO’nun Sakarya dahil 7 farklı kentteki (Ankara, Bolu, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Bilecik) lisans haklarını alan SAÜ 4M Bilim ve Sanat Merkezi Sahibi ve HADO E-Spor’un Sakarya Yöneticisi İş İnsanı Nurettin Zirve Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ı makamında ziyaret ederek HADO E-Spor (Teknospor) hakkında bilgi verdi.

2023 DÜNYA ŞAMPİYONASI SAKARYA’DA

Vali Kaldırım ile görüşmesinde HADO E-Spor’u öteki e-sporlardan ayıran en büyük özelliğinin fizikî aktiviteye dayalı olduğuna dikkat çeken Zirve; “HADO insanları bilgisayar başına bağlı kalmaktan kurtarıyor. 60 metrekarelik bir alanda olabildiğinde hareketlilik sağlıyor. Japonya kökenli bu e-sporu Sakarya’yı merkez yapacak halde harika bir çalışma yürütüyoruz. Bu hususta Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ile kelamlı işbirliği konusunda mutabık kaldık. Başta Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğümüz, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğümüz ile de ön görüşmeler yaptık. Sizlerin manevi dayanağıyla de gayemize 2023 Dünya Şampiyonası’nı koyduk.” dedi.

“ŞAMPİYONANIN KELAMINI ALDIK”

Zirve, “HADO E-Spor’un Japonya ve Türkiye Yöneticileriyle yapılan görüşmelerin akabinde 2023 Dünya Şampiyonası’nın Sakarya’nın mesken sahipliği ile yapılması konusunda mutabakata vardık ve bu şampiyonanın vilayetimizde yapılması için kelam aldık. Bu ortada HADO Türkiye Şampiyonası ise 2021’in Eylül ayında İstanbul’da yapılacağını da söz etmek isterim. Bizim asıl maksadımız HADO ile birlikte tüm e-sporları kapsayan bir akademik yapılanmaya gitmektir. HADO E-Spor ve öbür e-sporlarla birlikte sorumluluk bölgelerimizdeki vilayetlerde maksadımız yaklaşık 40 milyon bireye ulaşmak olacaktır.” formunda konuştu.

“BU GELİŞMEYE BAYILDIM”

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, HADO E-Sporunun Sakarya merkezli bir yapılanma içerisinde olmasından duyduğu memnuniyeti “Bu gelişmeye bayıldım” tabirini kullanarak lisana getirdi. Vali Kaldırım, HADO E-Sporu’nun nasıl oynandığını şahsen görmek ve deneyimlemek istediğini de kelamlarına ekledi.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA SERDİVAN’DA

Vali Kaldırım, önümüzdeki hafta belirlenecek bir günde HADO E-Spor’nu izlemek için düzenlenecek olan lansmana katılacak. Kelam konusu lansman Serdivan’daki Kapalı Spor Salonu’nda memleketler arası bir karşılaşma standartlarında düzenlenecek.

Sakarya’yı HADO heyecanı sardı

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın