Anadolu Efes, çift maçlı haftada Valencia’nın akabinde CSKA Moskova’yla da hesabı kapattı. Lacivert-Beyazlılar Rus devi karşısında Euroleague tarihinin en farklı 5. galibiyetini alarak tepe yürüyüşünü sürdürdü…Coach Ataman, “35 sayılık farkı kapatmak, sayısal olarak kıymetli değildi. Kıymetli olan o karakteri gösterebilmekti. Bunu yapan çok az. Hiç Euroleague mesleğimde CSKA karşısında bunu yapan kimseyi görmedim” dedi.

Euroleague’de geçen hafta Fenerbahçe’yi 32 sayı farkla (106-74) mağlup eden Anadolu Efes çift maçlı haftada da fire vermedi, yeniden farka gitti, rövanş aldı ve tarihe geçen istatistiklere ulaştı. Lacivert-Beyazlılar evvel 18 üçlük bulduğu maçta Valencia’yı üçlük rekoru kırarak (99-83) yendi. perşembe akşamı da puan durumunda 2. sırada olan ve birinci yarıda 35 sayı fark yediği Rus devi CSKA Moskova’ya adeta ders vererek meskenine gönderdi.

CSKA tarihinde birinci sefer bu farkı gördü

30 sayıyla CSKA Moskova’ya kulüp tarihindeki en farklı yenilgiyi (100-70) tattıran Anadolu Efes ayrıyeten EuroLeague’deki en farklı 5. galibiyeti alarak tarihe geçti. CSKA daha evvel en farklı yenilgisi yeniden İstanbul’da 2013-2014 döneminde Fenerbahçe karşısında 86-60’la (26 sayı) almıştı.

‘Böyle devam etmeliyiz’

Coach Ergin Ataman bu zafer hakkında şunları söyledi: “Herkes geçen yılki düzeyimizi bulup bulmadığımızı soruyor. Hayır, geçen yıldan daha uygunuz. Dönem başında birçok oyuncumuz yokken, birçok sıkıntımız varken Moskova ’da büyük bir fark ile kaybetmiştik. Oynamayı bırakmadık. Bizim için 35-36 sayılık fark bir imtihandı ve oynamayı bırakmamak kıymetliydi. 35 sayılık farkı kapatmak, bizim için sayısal olarak değerli değildi. Değerli olan o karakteri gösterebilmekti. Bunu Euroleague’de yapan çok az… Ben hiç EuroLeague mesleğimde CSKA Moskova karşısında bu türlü bir şey yapan kimseyi görmedim. Tahminen de kulübüm ismine Euroleague tarihindeki en güzel maçıydı. Şampiyonluğa oynayan bir kadroya karşı bu türlü bir galibiyet aldık. Gücümüzü gösterdik fakat bu türlü de devam etmeliyiz. ”

Ergin Ataman: Geçen yıldan daha da yeterliyiz

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın