Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından 24 Nisan 2018 tarihinde Türkiye E-Spor Federasyonu’nun kurulmasının akabinde, e- spor kolunda gelişmeler devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet yürüten Elektronik Sporlar Federasyonu, düzenlediği turnuvalarda binlerce lira ödül dağıttı. Birçok büyük markanın sponsor olarak turnuvalar düzenlemesi ve çok sayıda Türk e- spor oyuncusunun yurt dışındaki turnuvalardan yüksek ölçüde para kazanmasının akabinde bilgisayar oyuncularının bu branşa ilgisi daha da arttı. Ortalama 20 bin liralık bütçeyle kurulan bilgisayar ile yapılan e-spora ilgi, pandemi periyodunda neredeyse 10 katına çıktı. Koronavirüs salgınına karşı getirilen sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında uzun müddet meskende kalan şahıslar, e-spor koluna merak saldı.

‘E-SPOR MESLEK HALİNE GELDİ’

Adana Elektronik Sporlar Vilayet Temsilcisi Yusuf Genç, dünya genelindeki tanınan oyunları oynayan bireylerin, arkadaş kümeleriyle bir ekip oluşturarak ya da ferdî olarak düzenlenen turnuvalara katılarak e-sporcu olabileceğini söyledi. Yusuf Genç, e-sporcu olmak isteyenlerin Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüklerine müracaat ederek lisans çıkarabileceklerini aktardı. Federasyonun Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı bir kuruluş olduğunu lisana getiren Genç, ”E-spor son vakitlerde bir meslek haline geldi. Zira dalda çok fazla bir iş alanı mevcut: ışıkçı, sesçi, oyuncular, menajerler, antrenörler üzere. O kadar kapsamlı bir iş haline geldi ki bu sporu profesyonel manada yapanlar için bir meslek kolu oluştu” dedi.

Elektronik Sporlar Federasyonu kurulmadan evvel Türklerin yurt dışındaki oyun turnuvalarına katılarak oyun oynadığını belirten Genç, “Federasyonumuzun kurulmasının akabinde bu ekipler daha da güçlendi. Federasyonumuz bizi memleketler arası seviyede temsil etmek için elinden geleni yapıyor. Şu anda birçok oyun kısmında bizi temsil eden Türk kadrolarımız var. Bunun haricinde ulusal grup statüsünde oynayan kadrolarımız da var” diye konuştu.

‘PANDEMİ SÜRECİNDE İNSANLARIN OYUNLARA MERAKI ARTTI’

Pandemi sürecinde vatandaşların bilgisayar oyunları oynamaya başladığını ve elektronik spora bakış açısının değiştiğini anlatan Yusuf Genç, “Vatandaşlar toplumsal medya üzerinden yayın yaparak para kazananların izlenme oranlarını görünce ilgisi daha da arttı. Bu sayede oyunların oynanma sayısında önemli artış oldu” tabirlerini kullandı.

’15-20 BİN LİRA BÜTÇEYLE E-SPORCU OLUNABİLİR’

Bir kişinin, profesyonel manada rastgele bir kulüpten ve sponsordan takviye almıyorsa, ferdi olarak 15-20 bin lira üzere yatırımla e-sporcu olabileceğini kaydeden Genç, ”Dünya genelinde çok büyük turnuvalar yapılıyor. Ülkemizde de federasyonumuzla birlikte Türkiye Şampiyonası başladı. Turnuvaların mükafatları 100 bin liranın üstünde. Yurt dışında ise birtakım oyunların çok daha büyük bir turnuvası oluyor. Dünyanın her yerinden iştirakçiler geliyor. Turnuva mükafatı olarak da 100 bin doların üstünde ödül veriliyor. Bakanlığımızın 2018 yılında yayınladığı raporda, en çok kazanan e- sportmenler vardı. Yararlar; branş ve oyunlara nazaran değişkenlik gösteriyor. Ülkemizde yabancı oyunlar da çok fazla sayıda. Örneğin öbür ülkeden gelip Türkiye’deki kulüplerde oynuyorlar. Bir Türk oyuncu ortalama statüdeki bir ekipte oynuyorsa aylık 4 bin ila 10 bin lira para kazanıyor” diye konuştu.

DHA

Corona virüs, Espora ilgiyi artırdı

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın