League of Legends’de Orta koridor AP/Büyücü şampiyonlarından biri olan Azir karakterinde, S11 dönemi için yapılan değişiklikler, Rün değişimi, Rün rehberi, yetenek skilleri, oynama hali ve şampiyon tanıtımı için bu rehberi derledik.

Kumların İmparatoru Azir

Kumların İmparatoru Azir, ölümsüzlüğe yaklaşmış hayli gururlu bir şampiyondur. Epey eski vakitlerde kendisi Shurima’nın ölümlü bir imparatoruydu. Kibri yüzünden zaferin en büyüğünü yaşarken ihanete uğradı. Bu ihanet onun vefatıyla sonuçlandı. Artık ortadan geçen onca yıl sene sonra yükselişe geçen muazzam bir güçlü oluşan bir varlık olarak geri döndü. Kumları boylayan kenti yine hayat bulurken Azir, kentinin eski görkemli günlerine geri dönmesini arzulamaktadır.

Kumların İmparatoru Azir Oynanış Biçimi

League of Legends’de en çok tercih edilen ve en uygun şampiyonlardan biri olan Azir, çoklukla profesyonel oyuncuların tercih ettiği bir karakterdir. Oynanma taktikleri ortasında pek çok farklı kombo ve kombinasyon vardır. Klavyeden W yeteneği ile ortaya kumdan bir asker çıkarır. Akabinde klavyeden E yeteneği ile Kayan Kumlar skilini kullanarak, kumdan çıkardığı askerin pozisyonuna gerçek atılır.

Son olarak klavyeden Q yeteneği ile Kumların Fatihi skilini kullandığında amaç aldığı pozisyona gerçek atılarak rakip şampiyonların içerisine dalar. Şampiyonun ultisi İmparatorluk Muhafızlarıdır. Bu skili kullandığında ise rakip kadronun şampiyonlarını havaya savurur ve büyü hasarı verir.

Kumların İmparatoru Azir S11 Rün Dizilimi

Azir şampiyonunun rün diziliminde anahtar rolü üslenen kabiliyet “Ölümcül Tempo”dur. Azir, anlık kazandığı %50 akın suratı ile anında rakibini tek seferde indirme imkanı yakalayabilir. Azir rün dizilimi ise; İsabet, Büyücülük, Mana Akışı Yüzüğü, Büyüklük, Ölümcül Tempo, Zafer, Efsane: Kan ve Son Darbe biçiminde olmalıdır.

Azir Şampiyonu Yeni Rünler;

İsabet

Büyücülük

Ölümcül Tempo

Mana Akışı Yüzüğü

Pratik Zeka

Büyüklük

Efsane: Çeviklik

Biç Dönem olmak üzere;

+9 Taarruz Suratı

+10 Değişken Kuvvet

+6 Büyü

Kumların İmparatoru Azir S11 Yetenek Skilleri

Azir orta koridorda oynayan bir AP Büyücüdür. Şampiyon yok edilen rakip kalelerinin kalıntılarından ya da yok edilen dost kalelerin kalıntılarından Güneş Kursu oluşturabilir. En değerli yetenek skillerinden olan Güneş Kursu, her 3 dakikada bir yıkılan bir kulenin kalıntılarından bir kule inşa eder. Bu kule olağan bir kula üzere görünebilir ancak 1 dakika içerisinde kaybolur.

Kumların Fatihi skili ise kumdan çıkan askerle maksat pozisyona gitme buyruğu verir. Askerler koşarkan içinden geçtikleri ya da çarptıkları rakiplere 70 / 95 / 120 / 145 / 170 büyü hasarları verir. Ayrıyeten 1 saniyeliğine 25% yavaşlatma tesiri uygular.

Kayan Kumlar skilinde ise Azir kumdan çıkardığı bir askere yanlışsız atılarak 80 / 120 / 160 / 200 / 240 biçiminde 1.5 saniyeliğine hasar emen bir kalkana sahip olur.

İmparatorluk Muhafızları skilinde Azir’in çağırmış olduğu zırhlı askerler yan yana dizilerel ileri atak eder. Bu hamle rakiplerin geriye gerçek savrulmasına neden olurken 150 / 250 / 450 halinde büyü hasarı verir.

Azir yetenek Skilleri;

Kumların Fatihi: 2- 4- 5- 7- 9

İleri: 1- 8- 10- 12- 13

Kayan Kumlar: 3- 14- 15- 17- 18

İmparatorluk Muhafızları 6- 11- 16

Kumların İmparatoru Azir S11 Counter

Azir her ne kadar güçlü bir şampiyon olsa da onu yenebilecek Counter Pickler bulunur. Ziggs ve Xerath üzere yetenekleriyle rakibini uzaktan dürten karakterler tercih edebilirsiniz.

Azir yetenek skilerine karşılık verecek şampiyonlar;

Vel’Koz

Xerath

Ekko

Swain

Ziggs

Syndra

Kumların İmparatoru Azir Full Build S11 Eşya Dizilimi

Sıçra: imleç doğrultusunda kısa aralık kat etmesi sağlanır.

Nashor’un Dişi

Luden’in Çığlığı

Liandry’nin Izdırabı

Rylai’nin Kristal Asası

Rabadon’un Şapkası

Kozmik Hızlandırıcı

Azir Rün Rehberi Ve S11 Yeni Rünler: Adc Azir İtemları (Build) Ve Counter Şampiyonlar (Pickler)

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın