Birkaç dönemdir Sihirdar Vadisinde ender görülen, profesyonel ve olağan oyuncular tarafından güçsüz bulunan Amumu, dönem 11 ile birlikte en güçlü şampiyonların başında yerini aldı. Yapılan yeni güncelleme ve item yenilikleri sonrası güçlü hale gelen Amumu sırf ormanda değil, orta koridor (mid) ve üst koridorda da sıkça tercih edilmeye başlandı. Dönem 11’de Amumu için tercih edilen rün, koridor seçimi ve koridor seçimine nazaran item buildlerini inceleyebilirsiniz.

Amumu Rün Rehberi ve S11 Yeni Rünler

En eski League of Legends oyuncularının bile oyunu sil baştan öğrenmesi zarurî hale gelen dönem 11 içinde, itemler ile birlikte rün ve şampiyonlara da farklı bufflar geldi. En güçlü şampiyonlardan birisi olan Amumu, üst koridorda da çok güçlü. Top lanede Amumu için en güzel ve ülkü olan rünler şu formda sıralanıyor:

– Top (Solo): İsabet, Yenilmez, Zafer, Efsane: Sıvışma, Son Direniş. Hakimiyet, Belden Aşağı, Açgözlü Avcı, Atak Suratı, Değişken Kuvvet, Zırh yahut Büyü Direnci.

– Mid (Orta Koridor): Hakimiyet, Elektrik Ver, Ani Darbe, Gözyuvarı Koleksiyonu, Açgözlü Avcı. Büyücülük, Mana Akışı Yüzüğü, Kızart, Atak Suratı, Zırh, Büyü Direnci.

– Jungle (Orman): İsabet, Yenilmez, Zafer, Efsane: Sıvışma, Son Direniş. Hakimiyet, Belden Aşağı, Açgözlü Avcı, Taarruz Suratı, Değişken Kuvvet, Zırh yahut Büyü Direnci.

Top (Solo), Mid, Jungle Amumu İtemlerı (Build)

Tank yahut ap item buildleri ile kadro savaşlarında ister hasarı kendinize çekebilir ve ekibin savaşlardan üstün sağlayabilir, isterseniz de büyü hasarı ile rakip ekipten tek gezen birini avlayarak tek seferde grup savaşlarına bir kişi fazla başlayabilirsiniz. Amumu dönem 11’de bu özellikler nedeni ile hayli revaçta. Fakat evvelce yalnızca ormanda oynayabilen Amumu, yeni dönemde top ve orta koridorda da oynayabilir hale geldi. Bu bilgi doğrultusunda Amumu’nun oynanacak olan koridora nazaran item (build) seçimi hayli kıymetlidir. Koridorlara nazaran oynanacak olan Amumu item build listesi ise şu biçimde sıralanmakta:

– Top (Solo): Günateşi Kalkanı, Uğursuz Müdafaa, Çivili Zırh, Randu’inin Alameti, Çelik Kaplamalı Çizme, Cehennem Maskesi.

– Mid (Orta Koridor): Cehennem Maskesi, Liandry’nin Istırabı, Rabadon’un Şapkası, Rylai’nin Kristal Asası, Sihirbaz Pabuçları.

– Jungle (Orman): Közbıçak, Kara Mühür, Morellonomikon, Uğursuz Muhafaza, Sihirdar Pabuçları.

Amumu Top (Solo) Counter Şampiyonlar (Pickler)

Şimdi tam olarak çözülemeyen ve pek çok farklı yeniliklerin yapılmış olduğu dönem 11’de Top (Solo) Amumu alan rakip için en âlâ counter pick seçimi yapabilir ve rakibinize diz çöktürebilirsiniz. Rakip üst koridorda Amumu varsa ona karşı alabilecek olduğunuz en âlâ counter şampiyon pick listesi şunlardır:

– Shyvana

– Singed

– Master Yi

– Jayce

– Kennen

– Cho’Gath

– Vayne

– Tryndamere

Amumu Mid (Orta Koridor) Counter Şampiyonlar (Pickler)

Oyuncuların ne yapacaklarını şaşırmış oldukları dönem 11’de orta koridorda Amumu görmek de mümkün hale geldi. Rakip kadronun orta koridor oyuncusu mide Amumu almış ve bu matchup hakkında bilgisi olmayan oyuncular için Amumu’ya karşı en düzgün mid counter şampiyonlarını sunuyoruz:

– Lucian

– Sylas

– Anivia

– Ryze

– Ezreal

– Cassiopeia

– Jayce

– Lux

– Annie

– Galio

Amumu Jungle (Orman) Counter Şampiyonlar (Pickler)

Ormanda süratli gank atması ve rakip hasarını tanklaması ile bilinen Amumu, son dönemde hasarı ile de ön planda. Rakip kadro ormancısı tarafından alınan Amumu jungle için counter en düzgün şampiyon seçimleri şunlardır:

– Olaf

– Kayn

– Nunu & Willump

– Hecarim

– Skarner

– Kha’Zix

– Karthus

– Poppy

– Rek’Sai

Amumu Rün Rehberi Ve S11 Yeni Rünler: Top (Solo), Mid, Jungle Amumu İtemları (Build) Ve Counter Şampiyonlar (Pickler)

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın