Yeni kutunun amaçlarından biri daha güçlü olmak ve daha hızlı(ya da hiç) yükleme mühletleri sunmak olduğundan, konsolun özelliklerinin buna uyması gerekiyor. PS5 üçüncü kuşak AMD Ryzen işlemcilerden güç alacak. 7nm Zen 2 mikro mimarisi ile üretilen bu sekiz çekirdekli işlemcilerin yeni jenerasyon konsola çok önemli bir güç sağlaması bekleniyor. Buna ek olarak, sistem, bir imaj oluşturmak için ışık yolunu izleyen bir teknik olan ışın izleme özelliğini kullanacak. Öbür bir deyişle, manzaralarda inanılmaz derecede gerçekçi ışık efektleri oluşturulmasını sağlayacak. Bu daha evvel hiçbir görüntü oyun konsolunda kullanılmamıştı.

Geliştirilmiş görsellerin yanı sıra, Cerny’ye nazaran AMD çipi PS5 ile ses tecrübemizde de daha ağır bir hissedilebilirlik sağlayacak. Böylelikle oyun esnasında yerlerde oluşan sesleri gerçek hayatta hissetmemiz gerektiği üzere hissedeceğiz. Mesela derin bir suyun içindeki sesleri güya basıncı kulaklarımızda yaşıyormuşuz üzere gerçeklik hissi yaşatarak bize sunacak. Ve bunun için PS5 rastgele bir ek donanıma muhtaçlık duymayacak.

Röportaj sırasında belirtilen bir öteki nokta ise sabit disk yükseltmesiyle ilgiliydi. Belirtilene nazaran Playstation 5 SSD içerecek. Bu, sistemin genel olarak yükleme müddetlerinin suratını kıymetli ölçüde artıracaktır. Cerny buna örnek olarak, PS4’te Marvel’in Spider-Man’indeki süratli seyahat özelliğini gösterdi. Baştan sona bu süreç 15 saniye sürüyor. Birebir şeyi şimdi geliştirilme etabında olan PS5’te ise bu sürecin bir saniyeden az sürdüğünü belirtti.

Röportajda ayrıyeten kutunun 8K imgeyi destekleyeceği doğrulandı.

Cerny özellikleri hakkında daha fazla bilgi vermedi, ancak en azından artık öğrendiklerimiz bile heyecan uyandırıcı. Cerny’nin röportajda bahsettikleri PS5 in yapabileceklerini sahiden yansıtıyorsa, dayanılmaz bir konsolla karşı karşıyayız demektir. PS4 oyunlarıyla geriye dönük uyumluluk sağlayacağını biliyoruz. Birebir vakitte hala PSVR ile de çalışmaya devam edecek. (Psoyun.com)

PS5’in özellikleri belirli oldu!

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın