Espor ve görüntü oyunları dalında faaliyet gösteren ESA Esports & Media Kurucu Ortak ve CEO’su Lale Ergin, FANATİK’e çok özel açıklamalarda bulundu.

İşte o keyifli röportaj:

Öncelikle sizi biraz tanımak istiyoruz. Espor dünyasına nasıl giriş yaptınız? Mesleğinizde nasıl bir dönüm noktası oldu espor dünyası?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Kısmı mezunuyum. 2001 yılında Koç Üniversitesi Executive MBA programını tamamladım. Profesyonel çalışma hayatıma Borusan Kümesi’nde başladım ve 23 yıl süren Borusan mesleğimde Strateji, İş Geliştirme, M&A ve İnovasyon işlevlerini kurdum ve tüm Küme düzeyinde bu işlevlere liderlik ettim. Küme portföy stratejisinin planlanıp hayata geçirilmesinden, yeni iş fırsatlarının geliştirilerek Küme bünyesine katılmasından, şirket birleşme, satın alma, satış ve iştirak süreçlerinin yönetilmesinden ve Kümeye yeni inovatif iş modellerinin kazandırılmasından sorumluydum. Birebir vakitte dijital dönüşüm programının eş liderliğini üstlendim. Borusan’daki son rolümde Holding İcra Şurası Üyesi olarak vazife yaptım.

2019 ikinci yarısından beri espor ve görüntü oyunları dalı ile ilgileniyorum. Görüntü oyunu dalının dünyada ve Türkiye’de yükselişini biliyordum lakin esporu anlayıp ve fırsatları gördükten sonra ilgim daha da arttı. Mesleğimde 25 yılım, bedel yaratmak ve trend kesimlere yatırım yapmak üzerine konseyi. Evvelki işimde farklı kesimlerde pek çok yeni iş alanı geliştirdim ve yatırımları baştan sona yönettim. Espor paha yaratabileceğimiz bir alan. Rekabet yeni başlıyor. Tüketicinin davranış alışkanlığı yeni oluşuyor. Hakikat bir iş modeli ve uygun bir uygulama ile herkesi geçip öne çıkma olasılığınız fazla.

Esporun Türkiye’de gelişen bir spor olduğunu daima birlikte görüyoruz. Sizin bakış açınızdan esporun geleceği tam olarak nedir?

Türkiye espor bölümü ile ilgili çok veri yok. Türkiye’de görüntü oyunları oynayan yaklaşık 30 milyon kişi olduğu kestirim ediliyor. Bunun içerisinde rekabetçi görüntü oyunları alanı olan espor karşılaşmalarını seven, takip eden ve oynayan kişi sayısı da giderek artıyor.

Dünyadaki büyüklüklere bakıldığında, 2,7 milyar gamer olduğu raporlarda yer alıyor. Espor takipçisi olarak bakıldığında bu sayı 495 milyon kişi civarında. Bunun 220 milyonu daima ve sistemli takip ediyor. Bu sayılar her sene yüzde 10-15 büyüyor. Gaming dünyada şu an 160 milyar dolar büyüklüğe sahip bir pazar. Espor ise şu an yaklaşık 1 milyar dolar olup şimdi küresel manada küçük bir pazar lakin çok yüksek bir büyüme potansiyeline sahip.

Gaming kültürü, hip hop üzere kendi giysisini, kültürünü, lisanını yaratıyor. O nedenle gaming’e yalnızca bir oyun işi üzere bakmamak lazım. “Video oyunları kültürü” yeni bir toplumsallaşma aracı olması, kendine has bağlantı lisanı (interaktif) ve kanalları (Twitch, Discord, YouTube…vs) yaratması ve orijinal rekabetçi boyutu olan espor ile bütün olarak ele alınması gereken bir yapı. Bu nedenle kitleyi her açıdan yanlışsız anlamak çok değerli.

‘Markaları espor ve görüntü oyunları izleyicisi ile buluşturan bir platform’

ESA Esports’un oyun dünyasında epey faal olduğunu yakın vakitte duymaya başladık. Yatırımlarınız ve maksatlarınız konusunda bize bilgiler verebilir misiniz?

ESA’nın kuruluşu Eylül 2018’de gerçekleşti. Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en büyük espora özel inşa edilmiş arenasına sahibiz. Arenamızın açılışı 2020 Şubat ayında yapıldı. Temmuz 2020’de benim ESA’ya Yönetici Ortak olarak katılmamın akabinde ESA’nın vizyonunu biraz daha genişlettik. Şu an önceliğimiz, ESA’yı kendi turnuva formatları ile gerçekleştireceği espor tertipleri ile milletlerarası faaliyet gösteren bir firma haline getirmek. Tıpkı vakitte hem espor hem de görüntü oyunları alanında spor ve cümbüş içerikleri üreten ve yayınlayan bir yeni medya şirketi olarak konumlamak.

Bizim ESA olarak paha önermemiz, markaları espor ve görüntü oyunları izleyicisi ile buluşturan bir platform olmak. Markayı uzun vadeli olarak farklı etkinlikler ve içeriklerle esporla etkileşim halinde tutmak. ESA, tanınan olan tüm oyunları oynatabilir. Bağımsız bir tertip firması olarak, hangi marka hangi oyunu tercih ediyorsa onun turnuvasını yapabiliriz. Bu açıdan tanınan görüntü oyunlarının süratle değiştiği bir dünyada bağımsız ve tüm oyunlara eşit uzaklıkta, kendine ilişkin fizikî arenasına sahip olan, kurumsal bir espor markası ile iş birliği yapmanın markalara kıymetli değer yaratacağına inanıyoruz.

Yalnızca bir espor tertip şirketi olmanın ötesinde görüntü oyunları kitlesinde de hitap edebilmek istiyoruz. Kendi tertibimiz olan espor turnuvaları ile daima yeni ve kaliteli espor içeriği üretirken, birebir vakitte gaming sevenlerin de zevkle takip edecekleri eğlenceli içerikleri de üretmek istiyoruz. Markaların gereksinim ve bildirilerine nazaran içerikleri onlara özel hale getiriyoruz.

Yeni dünya ve yeni spor olarak isimlendirilen esporun Türkiye’de geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Yalnızca bir yatırım aracı mı yoksa küresel bir bütünleşme sağlayan bir spor mu?

Ülkemizi dünya ile karşılaştırdığımızda en büyük meselelerden birisi turnuvaların sistemli olarak yapılamaması. Sponsorluk ve yayın hakları gelirleri bu nedenle tertipli değil. Hasebiyle, profesyonel gruplar kurulsa bile uzun devirde ayakta kalamıyor yahut yeni oyunların kadroları kurulamıyor. Dünyada artık profesyonel espor oyuncuları büyük paralar kazanıyorlar.

Türkiye’de de ekiplere ve profesyonel oyunculara para akışını sağlayacak olan büyük ödüllü, tertipli turnuva ve tertiplere gereksinim var. ESA, bu gayeye hizmet eden ve dalın büyümesine katkı sağlayan bir oyuncu olmayı ve esporun profesyonel bir meslek haline gelmesine katkı sağlamayı hedefliyor. Espor ekosisteminde artık yalnızca profesyonel oyunculuk değil, yorumculuk, hakemlik, antrenörlük üzere meslek fırsatları ortaya çıkıyor. Gençlerin bu alanda meslek sahibi olması artık mümkün.

‘Genç kitleye ulaşabilmek için…’

Markalar giderek yatırımlarını espora gerçek kaydırmaya başladı. Bunun nedeni sizce tam olarak nedir? (İyi bir gelir sağlaması mı, marka tanıtımı mı yoksa genç jenerasyonu yakalamak ismine bir pazar oluşturmak mı?)

Tüm dünyada klasik sporları izleyenlerin yaş ortalaması giderek yükseliyor. Artık babalar çocukları ile stadyumlara çok daha az gidiyorlar, onun yerine meskende birlikte görüntü oyunları oynayarak sosyalleşiyorlar. Futbolun ve basketbolun dünya çapında izleyici yaş ortalaması 40’lara çıktı, Olimpiyat izleyicileri ise ortalama 50 yaşında!

Bu durumda yıllardır klâsik sporlara sponsorluk yapan markalar da artık daha genç bir izleyiciye ulaşmak için espor ve görüntü oyunları kitlesini hedeflemeye başladılar. Şu anda espor ve görüntü oyunları içeriklerine yapılan yatırımların getirisi de (ROI) klasik kanallara ve içeriklere yapılan reklam ve sponsorluk yatırımları ile kıyaslandığında epey fazla. Bir öbür deyişle bu kesime girmek markalar için hala efektif ve ulaşılabilecek maksat kitle oranı da hayli yüksek.

‘Pandeminin en değerli tesiri farkındalık oldu’

Pandemi devrinin espora katkısı mı oldu, yoksa eksi istikametten mi etkiledi? Sizin bu bahisteki görüşlerinizi merak ediyoruz.

Pandeminin en kıymetli tesiri farkındalık oldu. Markaların artık bu segmenti göz arkası edemeyecekleri konusunda farkındalıkları arttı. Gaming ve espor, pandemi ile süratle gelişti. Elbette fizikî espor aktiviteleri pandemiden olumsuz etkilendi, lakin online turnuva ve espor tertipleri bu periyotta inanılmaz bir süratte büyüdü.

Tıpkı halde bu periyotta TV kanallarından dijital kanallara önemli bir geçiş oldu. Bu platform değişikliği de doğal platformu aslında dijital kanallar olan görüntü oyunları ve espora yönelimi uygunca artırdı. Z nesli yüzde 70 oranında gaming ile ilgilendi, oyun oynadı. Nielsen raporuna nazaran pandemi sırasında meskende kalan her 5 bireyden 4’ü bir görüntü oyunu oynadı.

‘En çok oynadığım oyun Civilization’

Bu soru biraz dal dışı olacak fakat hiç oynadığınız oyun var mı? Ya da geçmişte en sevdiğiniz oyun hangisiydi?

Benim birinci bilgisayarım Amstrad 128k idi. O vakitler çok daha kolay oyunlar ile başlamıştık. Lakin en çok oynadığım oyun bir strateji ve taktik oyunu olan “Civilization” idi, tahminen de mesleğimde stratejist olmam bu oyun sayesindedir. Bugünün oyunlarına ise yeni yeni ısınıyorum. Şu an oyuncudan çok izleyiciyim aslında ancak yeni bir şeyler öğrenmekten harikulade keyif alıyorum. Yakında âlâ bir oyuncu da olabilirim tahminen.

‘Esporun geleceği çok parlak, oyun da yeni başlıyor’

Son olarak espor dünyasına nasıl bir bildiri vermek istersiniz?

Espor ve görüntü oyunları artık hayatımızın ayrılmaz bir kesimi oldu. Bunu kabul etmemiz lazım. Dünyanın dijital dönüşüm suratı düşünüldüğünde gelecekte birçok işi bilgisayarlar, yapay zekalar yapacak.

O nedenle gençlerin bilgisayar oyunları oynayarak dijital maharetlerini geliştirmelerini, gerilim altında karar alma yetkinliklerini artırmalarını, kadro oyuncusu olmayı öğrenmelerini çok değerli buluyorum. Bunların hepsi geleceğin işlerinde aranan nitelikler olacak. O nedenle çocuklarınızı bilgisayar oyunlarından, espordan uzak tutmaya çalışmayın. Hayatta her şeyde bir istikrar olması gerektiği üzere esporu da istikrarlı yapıp, yararlı yanlarını alıp zararlarından korunursanız geleceğin yetkinliklerine daha hazır olabilirsiniz. Bizim ESA olarak emelimiz gençleri “iyi ve yararlı espor”a teşvik etmek. Her spor kısmında olduğu üzere dürüst, disiplinli, sağlıklı ve ahlaklı esporcular yetişmesine katkıda bulunmak.

Esporun geleceği çok parlak, oyun da yeni başlıyor… Markalardan bu dalgaya erken giren ve stratejik düşünen kazanacak diye düşünüyorum.

Mehmet Caner Kolağasıgil / fanatik.com.tr

Lale Ergin: ESA, tanınan olan tüm oyunları oynatabilir

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın