Türkiye’nin önde gelen espor oyuncularından İsmail Can Yerinde (İsopowerr), 2020’de yaptıklarını ve 2021 maksatlarını Demirören Haber Ajansı’na (DHA) anlattı. ‘İsopowerr’, en büyük gayesinin dünya şampiyonluğu olduğunu söyledi.

Red Bull sportmeni İsmail Can Yerinde (İsopowerr), baht yapıtı başladığı espor mesleğinde birçok şampiyonluk yaşadığını belirtti. İsopowerr, “Ben de herkes üzere arkadaşlarımla oyun oynuyordum. Daha sonra bir kafe turnuvası düzenlendiğini duyduk. Arkadaşlarım da bana ‘Katıl. Güzel oynuyorsun’ dediler. Ben evvel katılmayacaktım. Gerek yok diye düşünüyordum. Lakin daha sonra katılmaya karar verdim ve turnuvayı kazandım. Bahtıma turnuvanın yapıldığı kafenin sahibinin arkadaşının bir espor grubu varmış. O da bana ‘Sen bir espor grubunda oynamalısın. Çok iyisin’ dedi. O vesileyle başladım ve sonrasında Türkiye şampiyonluğuna, dünya 3’üncülüğüne, Balkan şampiyonluğuna kadar uzandım” dedi.

“ESPOR’UN GELİŞTİĞİNİ GÖRMEK MEMNUNLUK VERİCİ”

“Espor’a bakışın son yıllarda değiştiğini görüyoruz. İçeriden biri olarak siz nasıl değerlendirirsiniz?” sorusuna ise İsopowerr, şu cevabı verdi:

“Ben 3 yıldır bu işin içerisindeyim. Birinci yıllara nazaran daha fazla markanın işe dahil olduğunu ve tertip sayısının arttığını söyleyebilirim. Artık espor’un Olimpiyat Oyunları’nda yer almasının bahsi bile geçmeye başladı. Espor’un bu manada geliştiğini görmek memnunluk verici. Üniversitelerde espor için burslar verilmeye başladı. Hatta kimi üniversiteler espor kısımları açmaya başladı. Her şey kusursuz gidiyor.”

“BU SENE MAKSADIM DÖNEMİ BİRİNCİ 10’DA BİTİRMEK”

Geçen yılı pahalandıran ve 2021 gayeleri üzerine de açıklamalarda bulunan İsopowerr, “2020 benim için hoş geçti. Türkiye’de tahminen ekstra bir turnuva olmadı fakat globalde çaba ettim. Geçen seneyi FIFA oyununda dünya 20’ncisi olarak tamamladım. Bu sene amacım dönemi birinci 10’da bitirmek. Onun dışında da küresel bir turnuva kazanmak istiyorum. Önümüzde bir Dünya Kulüpler Kupası play-off’u var. Bunu kazanabilirsek turnuvaya katılma hakkı kazanıyoruz. Bu turnuva bizim dünya 3’üncüsü olduğumuz turnuva. Hasebiyle orada yarım kalan bir hesabımız vardı. Onu tamamlayıp Dünya Kulüpler Kupası şampiyonu olmayı istiyoruz” diye konuştu.

“Futbolist ekibinin formasını giyiyorsunuz. Tertip size nasıl bir imkân veriyor? Ayrıyeten grupta sizinle birçok FIFA oyuncusu da var. Futbolist’in FIFA ve espor’a olan yatırımları hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan İsopowerr, şunları kaydetti:

“Futbolist, FIFA manasında Türkiye’de birinci yatırım yapan tertip. Biz bir aile üzereyiz. Ben 4 yıldır Futbolist ekibinin içerisindeyim. Birinci girdiğim günden beri her şey çok âlâ ilerliyor. Hem maddi hem de manevi olarak birbirimize takviye oluyoruz. Çok da uygun beşerler. Aslında Türkiye’deki en başarılı FIFA kulübü. Dünyada da 9’uncu sıradayız. Çok başarılı bir kulüp” sözlerini kullandı.

Espor’a çok değerli yatırımlar yapan Red Bull’un sağladığı avantajlar konusunda ise İsopowerr, “Red Bull hem dünyada hem de Türkiye’de espor’a hem birinci hem de en büyük yatırımı yapan marka. Geçen sene de bu sene de bu alanda çok fazla turnuva düzenlediler. Red Bull atleti olmak yani bu ailenin bir modülü olmak benim için çok gurur verici. Çok özel bir his. Türkiye’de Red Bull’un espor’a yaptığı birinci yatırım da benim” dedi

“EN BÜYÜK MAKSADIM DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU”

Doruğa çıkmayı amaçladığını vurgulayan sportmen, “En büyük amacım uzun vadede dünya şampiyonluğu. Kısa vadede ise dediğim üzere Dünya Kulüpler Kupası şampiyonluğu ve dünya sıralamasında birinci 5 ila 10’uncu sırada yer almak” diye konuştu.

FIFA 20 ve 21 kıyaslaması yapan oyuncu, “FIFA 21’de defans daha kolay zira defansta otomatik bloklar daha fazla var. Yani siz savunmadığınız vakit sizin oyuncunun şutlara otomatik olarak blok yapabiliyor. Bu makus bir özellik. Hiçbir oyuncu bunu beğenmiyor. Son eklentiden sonra oyun biraz FIFA 20’ye benzemeye başladı. Hatta bence biraz daha berbatı oldu. Profesyonel oyuncular açıkçası bu oyundan pek mutlu değil. Fakat FIFA 20’ye nazaran daha güç bir oyun” dedi.

Günlük idman programını da anlatan İsopowerr, “Oyun birinci çıktığı vakit, oyuna alışmak için 5-6 saat oynuyorum. Sonra bu süreç geçince oyun müddetim 1-2 saate düştü. O da esasen profesyonel oyuncularla idman yapmak için oluyor” diye konuştu.

İsopowerr, espor’da meslek hayali kuranlara ise “Aslında bu işin kilit noktası hiç bırakmamak. Zira bu işte çok fazla kırılma noktası oluyor. Ben de bu kırılma anlarını yaşadım. Benim bahtım kadrom ve ailemdi. O dayanağı alamamış olsaydım muhtemelen bırakmış olurdum. O sebeple ailenin takviyesi çok değerli, maksatlar çok değerli. Bırakmadan devam etmek gerekiyor. Çok isterseniz ve bırakmazsanız o gayeye ulaşıyorsunuz. Bu beklemediğiniz bir anda da gerçekleşebiliyor” tavsiyesinde bulundu.

“GALATASARAYLIYIM FAKAT BU DURUM OYUNUMU ETKİLEMİYOR”

Gönül verdiği ekibin Galatasaray olduğunu söyleyen atlet, bu durumun duygusal manada oyununa bir tesirinin olmadığını lisana getirdi.

“Gerçek hayattaki oyuncularla birebir oyuncuların oyundaki hallerini kıyasladığınızda en şaşırdığınız futbolcu kimdir?” sorusuna İsopowerr, “Casemiro’nun rating’i bence yüksek. Aklımda o kalmış nedense. Onun dışında rating’ine çok takıldığım bir oyuncu olmadı” biçiminde karşılık verdi.

“TABİİ Kİ ULUSAL KADRODA OYNAMAK İSTERİM”

Ulusal kadroda tekrar yer almak istediğini belirten İsopowerr, “Milli ekipte oynamak gurur verici bir olay. Ben geçen sene ulusal ekip forması giymiştim. Natürel ki ulusal kadroda oynamak isterim. Bunun için bir turnuva olacaktır. Ben de o turnuvayı kazanarak ulusal kadroya seçilmeyi isterim” dedi.

İsmail Can Yerinde (İsopowerr), “Beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim. Birçok birincisi başardım, umarım yurt dışından da ülkemize birinci kupayı getiren oyuncu olurum. Bu yolda beni destekleyen herkese teşekkür ederim” iletisiyle kelamlarını tamamladı.

İsmail Can Yerinde: En büyük maksadım dünya şampiyonluğu

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın