EuroLeague Basketboll’un Table Talk serisinin son belgeselinde bahis: Yurt dışında oynamak. Birçok vakit arkadaşlarından, ailelerinden uzakta basketbol mesleklerini sürdüren profesyonel oyuncuların tecrübeleri husus alınıyor. Belgesel, hususa farklı açılardan bakıyor. Oyuncuların ve koçların bakış açılarından Amerika Birleşik Devletleri’nden Avrupa’ya gelen ve tam aksisi durumlardaki isimlerin tecrübelerini içeriyor.

CSKA Moskova Başantrenörü Dimitris Itoudis, kendisinin de eski oyuncusu olan ve şimdilerde Baskonia forması giyen Alec Peters, yeniden eski CSKA oyuncusu ve şimdilerde Milan’da mesleğini sürdüren Kyle Hines, Barcelona’nın koçu Sarunas Jasikevicius, Barcelona oyuncuları Nick Calathes ile Alex Abrines, eski Fenerbahçeli Malcolm Thomas, eski Bayanlar EuroLeague şampiyonu Marta Xargay ve Sonja Vasic, iki sefer WNBA şampiyonluğu yaşayan Breanna Stewart kendi kıssalarını paylaşırlarken belgeselde ele alınan hususları değerlendiriyorlar.

Belgeselde birçok ismin özel öyküsüne yer veriliyor. Örneğin; birinci döneminde CSKA Moskova ile EuroLeague şampiyonluğu yaşayacak Alec Peters, koç Dimitris Itoudis ile birinci görüşmesini şu biçimde aktarıyor:

“Vegas’ta otel odamda oturuyordum ve bir telefon aldım. Ve bu, açıkçası meslek istikametimi büsbütün değiştiren bir telefon görüşmesi oldu. Birden teğe gelip CSKA Moskova için oynarsan şampiyon olacağız diyen bir Avrupa devinin koçuyla konuşma fırsatım oldu”

Itoudis, oyuncuları transfer etme süreçlerine ait Mike Batiste üzerinden de bir örnek sundu. Zeljko Obradovic’in sağ kolu olduğu periyotta Itoudis, Mike Batiste ile birlikte 3 EuroLeague şampiyonluğu yaşamıştı.

Betiste’e “Her maça damga vuracak, kazanan bir grupta rol almayı nitekim istiyor musun?” dediğini hatırladan Itoudis, “Her şeyin hisseye yahut kağıda yazılanlarla ilgili olmadığını anlamak onun için büyük bir motivasyondu. Kıymetli olan neyi ne kadar istediğin” sözlerini kullandı.

EuroLeague Table Talk: Yurt dışında oynamak

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın